Ultrazvočna terapija po poškodbah, bolečinah, zvinih

Ultrazvočna terapija je postopek, ki je med terapevti razširjen že več kot 50 let. Uporabljajo ga za postrehabilitacijsko terapijo po poškodbah mehkega tkiva s pomočjo ultrazvočnih valov visokih frekvenc do 3 MHz, katerih človeško uho ne zazna.
Ultrazvočno terapijo uporabljamo za terapijo pri akutnih stanjih oz.poškodbah mišičnoskeletnega tkiva, za kronične bolezni kot so artroza, artritis, sindrom zamrznjene rame, spondiloza, spondilitis, burzitis, tendopatije,…

Ultrazvočna terapija je primerna za katerokoli stranko, ki ima prisotno poškodbo mehkega tkiva. UZ terapije močno zmanjšajo bolečine v hrbtu, križu, ishias, bolečine v vratu, razdražene meniskuse v kolenskem sklepu,…Uporabna je tudi pri postrehabilitacijski terapiji ligamentarnih poškodb gležnja, ki nastanejo ob zvinu gležnja ali ob udarcu.
Dokazano blaži tudi bolečine pri glavobolu zaradi morebitnih vnetij vratnih mišič ali artritisa. Nekateri ultrazvočno terapijo uporabljajo tudi pri kakšnih manjših športnih poškodbah. Terapija z ultrazvokom se uporablja direktno na koži, je dokazano učinkovita, pušča vidne rezultate in je popolnoma neboleča.

Na boleče mesto se na kožo nanese gel, ki služi kot prevodni medij. Z ultrazvočno glavo naprave se z enakomernimi gibi premikamo po bolečem mestu. Občutili boste blago segrevanje in mravljinčenje ob področju kjer izvajamo ultrazvočno terapijo. Nastavitev nižje frekvence vpliva na globinsko delovanje ultrazvoka, medtem ko nastavitev višje frekvence vpliva na površinsko delovanje. Ultrazvok deluje na tkivo, kot mehanska mikro-masaža in kavitacija. Slednji dosežemo s prodiranjem ultrazvočnih valov na tkivo, pri čemer ultrazvočna glava zavibrira in se s tem sprošča toplota. Ta toplota omogoča propustnost do celic. Uporaba ustreznih protivnetnih in protibolečinskih maziv, namesto samega gela, omogoča izboljšanje absorpcije zdravila ter posledično učinkovitejše zmanjšanje bolečine in celjenje vnetja (sonoforeza).

Terapevtski ultrazvok se uporablja za globinsko segrevanje tkiva. Pomembno je, da ne zamešamo terapevtskega ultrazvoka, ki se uporablja v diagnostični medicini za pregled mehkotkivnih patologij in drugih stanj notranjih organov telesa.